راهنمای شل اسکریپتینگ

از Linuxreview Wiki
پرش به: ناوبری, جستجو
 • کتاب راهنمای شل اسکریپتینگ پس از جمع آوری با فرمت PDF و در قالب یک کتاب در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

همکاری در نگارش راهنمای شل اسکریپتینگ

شما می‌توانید پس از عضویت در ویکی Linux Review بخش دل‌خواه خودتان را انتخاب و کامل کنید‌. در صورتی که بخش مورد نظر شما هنوز در این ویکی قرار نگرفته‌، می‌توانید بخش مربوطه را اضافه کنید‌. سپس با یکی از مدیران ویکی لینوکس ریویو تماس بگیرید تا بخش مربوطه به این صفحه اضافه شود‌.

نکته‌ی دیگر این که لطفا پس از نگارش هر بخش اسم (‌ترجیحا امضا‌) خود را در انتهای متن اضافه کنید‌، تا به عنوان همکاران ترجمه به این کتاب افزوده شود.پیش گفتار

همانطور که در دنیای امروز شاهد گسترش روز افزون فرهنگ احترام و آزادی در مناسبات انسانی و اجتماعی و فرهنگی هستیم، تبعا در دنیای دیجیتال نیز، نیاز به تغییر نگرش ها و به کار گیری روش های جدید در خلق و توسعه نرم افزار ها بر پایه احترام و آزادی بیش از پیش احساس می‌شود.
چیزی که مهم تر و تاثیرگذارتر از قدرت و کارایی برنامه ها و ابزارهای آزاد است، فلسفه زیبا و اخلاقی و انسانی احترام به کاربرهاست که در ذیل استفاده از این فرهنگ و با فراهم ساختن بستری برای رشد و شکوفایی و بالفعل کردن پتانسیل ها و استعدادهای فردی و جمعی، جامعه‌ی رو به رشد کاربران را به استفاده هر چه بیشتر از این ابزار ها و نرم افزارها را ترغیب می نماید.

راهنمایی که پیش روی دارید، حاوی آموزش دستورات عمومی و کاربردی، گرامر و همچنین نکات پایه‌ای برای اسکریپت نویسی به زبان شل در سیستم‌های مبتنی بر یونیکس به خصوص توزیع‌های گنو/لینوکس است. از آنجایی که بیشتر دستورات این کتاب به طور تقریبی در تمام توزیع های گنو/لینوکس مشترک است، شما با مطالعه این راهنما توانایی برقرار کردن ارتباط از طریق خط فرمان با آن‌ توزیع ها را بدست مي‌اورید.

این راهنما به صورت آزاد و تحت مجوز GFDL منتشر می‌شود بنابراین شما با توجه به مفاد این گواهی می‌توانید آن را صورت آزاد دریافت کنید، و به طور کاملا قانونی به دیگران بدهید و بر اساس نیاز‌های روز و خودتان محتویاتش را تغییر داده و حتی منتشر کنید. همانطور که در روند توسعه نرم‌افزارهای آزاد تمام کاربران یک برنامه به عنوان همکار در نظر گرفته می‌شوند در اینجا نیز این شمائید که با کمک خود می‌توانید این راهنما را به‌روز و زنده نگه دارید؛ این کتاب بر روی ویکی سایت LinuxReview.ir جمع آوری شده و نسخه‌های آینده نیز با توجه به محتویات آن کامل، به روز رسانی و منتشر می‌شود بنابراین شما می‌توانید مستقیماً با ویرایش و به روز رسانی صفحهٔ ویکی این کتاب در به روز رسانی و تکمیل این کتاب سهیم باشید

فهرست مطالب

 1. تاریخچه و مفاهیم
 2. اصول اولیه و تعریف برخی مفاهیم شل
 3. فایل‌ها
 4. دایرکتوری‌ها
 5. پروسه‌ها
 6. متغیرها
 7. جانشین‌ها
 8. کاراکترهای نقل
 9. کنترل جریان‌ها
 10. حلقه‌ها
 11. آپشن‌ها و آرگومان‌ها
 12. ورودی و خروجی
 13. توابع
 14. فیلترهای متن
 15. برخی دستورات متفرقه
 16. دستور sed
 17. ضمیمه الف: خلاصه نکات مهم کتاب
 18. ضمیمه ب: عبارات منظم (regular expression)


بارون ‏۱۶ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۵۰ (UTC)
Eman ‏۱۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۵۰ (UTC)
سعید رسولی ۷ آگوست ۲۰۱۲

ابزارهای شخصی
گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
کتاب‌ها
مقاله‌ها
جعبه‌ابزار