OpenBox

از Linuxreview Wiki
پرش به: ناوبری, جستجو

محتویات

پیش گفتار

بعد از نوشتن مقاله‌ی گذری بر توزیع قدرتمند آرچ لینوکس و مشاهده بازخورد های آن، تصمیم به نوشتن مقاله‌ی پیش رو گرفته شد. در آن مقاله اشاره کوچکی به مدیریت پنجره اپن باکس (OpenBox Windows Manager) شد که نظر دوستان را جلب کرده بود و با استقبال نسبتا خوبی مواجه شد. در طول این مقاله نسبتا طولانی ما شما را از نحوه پیکر بندی اپن باکس تا برنامه های مفید آن راهنمایی خواهیم کرد؛ اپن باکس فقط مناسب سیستم هایی با قدرت پایین نیست بلکه شما این مدیر پنجره قدرتمند را میتوانید بر روی سیستم پرقدرت خود نصب کرده و از قدرت، سادگی و سبکی آن نهایت لذت را ببرید. شاید خواندن این مقاله در یک جلسه کار ساده ای نباشد، در نتیجه پیشنهاد ما نصب اپن باکس بصورت قدم به قدم و اجرای تغییرات مطابق با میل خودتان، بر اساس راهنمایی این مقاله در بازه زمانی چند روزه می باشد. مطمئنا با گذاشتن وقت بیشتر و شکستن این مقاله به چندین بخش محیط اپن باکس خود را با حوصله‌ی بیشتر و زیباتر خواهید چید. در نتیجه این مقاله به سه صفحه تقسیم شده که از قسمت پایین مطلب قادر به رفتن به صفحات دیگر هستید.

معرفی

به راهنمای نصب و پیکر بندی مدیریت پنجره (Windows Manager) اپن باکس بر روی آرچ خوش آمدید؛ نگران نباشید پیکر بندی این ویندوز منیجر برروی سایر توزیع ها نیز یکسان خواهد بود پس این آموزش مختص کاربران آرچ یا اوبونتو نخواهد بود؛ در ادامه لازم است ذکر کنم این آموزش برای نصب و پیکربندی اپن باکس نگاشته شده، و فرض بر این قرار گرفته که شما اوبونتو یا آرچ یا هر توزیع دیگر را نصب کرده‌اید و حداقل به خط فرمان دسترسی دارید. شما می‌توانید اپن باکس را به صورت مستقل داشته باشید و یا از آن به عنوان مدیر پنجره در گنوم یا KDE استفاده کنید. برای اجرای اپن باکس در کنار بقیه دسکتاپ ها، بعد از نصب اپن باکس کافیست آن را از طریق بخش session سیستم مدیریت میزکار kdm یا gdm انتخاب کرده و وارد شوید. کلیه برنامه‌های Gtk و QT در محیط اپن باکس به راحتی اجرا می‌شوند. اپن باکس یک مدیر پنجره (Windows Manager) بسیار سبک است که در امتداد سبکی بسیار کارا و قدرتمند است. این مدیر پنجره یا ویندوز منیجر در ابتدا فاقد ابزار پیکیربندی میزکار می‌باشد ولی شما خواهید دید ابزار فوق‌العاده‌ای وجود دارد که وظایف خود را به نحو احسن انجام میدهند؛ در اینجا هم فلسفه نرم‌افزار های آزاد و آزادی در انتخاب حاکم است و شما خودتان قادر خواهید بود که از بین ابزار های مختلف ابزار دلخواهتان را انتخاب کنید. همچنین در این مقاله سعی شده که بسیاری از ابزار ها و روشهای پیکر بندی چه در حالت گرافیکی و چه در حالت متنی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر تا به حال با مدیر پنجره اپن باکس که ما در طول مقاله آن را WM یا ویندوز منیجر اپن باکس می‌نامیم برخورد نداشته اید و یا آن را ساده و غیر قابل سفارشی شدن انگاشته اید پیشنهاد میکنم به اسکرین شات زیر خوب نگاه کنید و مطمئن باشید در پایان این مقاله آموزشی شما هم میتوانید اپن باکس را خیلی زیبا‌تر از تصویر زیر شخصی سازی کنید.

1 wiki openbox.jpg


نصب‌

اپن باکس در مخازن اکثر توزیع‌های لینوکس موجود است و پیشنهاد می‌شود از طریق مخازن توزیع خود اقدام به نصب این WM نمایید.

دستور نصب در توزیع‌های مختلف لینوکس

دستور نصب در توزیع‌های مختلف متفاوت است از این رو چنانچه علاقه دارید دستور نصب مربوط به توزیع شما در این صفحه درج شود، دستور مربوطه را در قسمت نظرات ذکر کنید.

پیشنهاد : در طول مقاله دستورات نصب زیادی ذکر خواهند شد که شما به راحتی با استفاده از نام بسته و جستجو در مدیریت بسته‌ی توزیع خود میتوانید آن بسته را یافته و نصب نمایید و همچنین چنانچه مایل بودید میتوانید دستور نصب از طریق ترمنال را برای تمام برنامه ها در قسمت نظرات ذکر کرده تا ما آن را به مطلب اضافه کنیم.

دستور نصب Openbox در آرچ

pacman -S openbox

نصب از طریق کد های منبع

چنانچه قصد کامپایل آخرین نسخه از اپن باکس را با استفاده از کد های منبع دارید روش زیر را دنبال کنید. ابتدا git را از مخازن خود نصب کنید، شما به راحتی میتوانید با جستجوی این بسته در مدیریت بسته های توزیع خود (‌سیناپتیک برای اوبونتو) این برنامه را در مخازن بیابید.

دستور نصب git در آرچ

pacman -S git

بعد از نصب بسته فوق دستور زیر را جهت دریافت اپن باکس اجرا کنید (‌نیاز به اینترنت) :

git clone git://git.openbox.org/dana/openbox openbox

برای کامپایل اپن باکس شما به این بسته ها نیاز خواهید داشت:

این بسته ها برای دبیان و اوبونتو عبارتند از: (در برخی نسخه های اوبونتو (اوبونتو 8٫04) به جای xlibs-dev بسته ی xlibs-static-dev را میبایستی نصب نمایید.)

این بسته ها برای فدورا عبارتند از:

این بسته ها برای آرچ عبارتند از:‌

و در آرچ با دستور زیر نصب میگردند :

 

#pacman -S gcc autoconf automake glib2 pango startup-notification libxcursor libxfixes libsm libxml2 cvs m4 libtool pkg-config make

بعد از نصب پیش نیاز ها نوبت به نصب اپن باکس میرسد. در همان مسیری که دستور git را اجرا کردید دستور زیر را وارد کنید :

$cd opnebox

$./bootstrap

$./configure --prefix=/usr --sysconfdir=/etc

$make

$sudo make install

برای سیستم‌های ۶۴ بیتی دستور پیکربندی (configure) کمی متفاوت است :

$cd opnebox

$./bootstrap

$./configure --prefix=/usr --sysconfdir=/etc --libdir=/usr/lib64

$make

$sudo make install

پیکر بندی

منو ها

اولین باری که وارد محیط اپن باکس می‌شوید بدون وقفه با یک صفحه خالی مواجه می‌شوید . سرعت بارگذاری این صفحه به‌قدری بالاست که منتظر تغییر بعدی میمانید ، ولی نیازی نیست منتظر باشید چون اپن باکس بارگذاری شده و برای دسترسی به منو ها کافیست بر روی صفحه راست کلیک کنید ، برای خروج از اپن باکس بایستی در همان منوی راست کلیک که ما در طول این مقاله آن را منوی اصلی می‌نامیم گزینه Exit را انتخاب کنید ، مراقب باشید چون اپن باکس تمام برنامه‌های در حال اجرا را با یک حرکت ضربه فنی میکند (‌متوقف کرده و خارج میشود). اول از همه لازم است یک رونوشت (‌Copy) از فایل‌های موجود در /etc/xdg/openbox/ به قسمت /home/USERNAME/.config/openbox/ ایجاد کنیم. مسیر home/USERNAME/.config/openbox/ مسیریست که فایل پیکر بندی مربوط به کاربر (User) شما در آن نگه داری می‌شود . شما میتوانید از طریق فایل منیجر (File Manager) یا از طریق ترمینال این رونوشت را بگیرید.

کپی کردن از طریق ترمینال:

$mkdir -p ~/.config/openbox

$cp /etc/xdg/openbox/{rc.xml,menu.xml,autostart.sh} ~/.config/openbox

اکنون نوبت به ویرایش menu.xml رسیده است ، شما میتوانید این فایل را توسط یک ویرایشگر متن باز کرده و شروع به تغییر مقادیر آن نمائید و یا برنامه obmenu را نصب کرده و با این ابزار به صورت گرافیکی اقدام به پیکر بندی این فایل نمائید. برا ی نصب این برنامه میتوانید از طریق مخازن توزیع خود عبارت obmenu را جستجو کنید و اقدام به نصب نماييد.

دستور نصب obmenu در آرچ

#pacman -S obmenu

ولی چنانچه میخواهید آخرین نسخه را از روی کد های منبع کامپایل کنید با ما همراه باشید. پیش نیاز های نصب این برنامه بسته های python2.5 python-glade2 python-gtk2 یا python هستند. بعد از دانلود کد های منبع از اینجا با دستور زیر فایل را باز کرده و شروع به نصب نمائید.

$tar xzvf ~/obmenu-1.0.tar.gz

$cd obmenu-1.0

دستورات بالا با توجه به نام فایل و مسیر ها ممکن است تغییر کند. با دستور زیر شروع به نصب برنامه میکنیم.

$sudo python setup.py install

چنانچه با هر مشکلی در حین نصب مواجه شدید خروجی ترمینال میتواند به شما کمک کند. بعد از نصب با اجرای این برنامه (‌زدن دستور obmenu در ترمینال) تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

 


2 wiki openbox.jpg


به جای کار با برنامه بالا و تنظیم دستی منو ها ما به شما این روش را پیشنهاد میکنیم. میتوانید فقط با یک دستور تمام ابزار های نصب شده را به منوی اصلی اضافه کرده و گزینه های اضافی را حذف نمائید. بدین منظور لازم است برنامه menumaker را از مخازن توزیع خود نصب نمائید

دستور نصب menumaker در آرچ

#pacman -S menumaker

این برنامه در مخازن اکثر توزیع ها موجود میباشد ولی چنانچه قصد نصب آخرین نسخه آنرا از طریق کد منبع دارید ابتدا آن را از اینجا دریافت نمایید. سپس دستورات زیر را صادر نمایید.

$tar xzvf menumaker-0.99.7.tar.gz

$cd menumaker*

ممکن است دستورات بالا با توجه به نام فایل‌ها تغییر کند. اکنون برای نصب میتوانید دستورات زیر را صادر کنید

$./configure

$make

$sudo make install

و یا بدون نیاز به نصب دستور زیر را برای اجرا به صورت زنده صادر نمائید.

$./mmaker -v OpenBox3

یا بعد از نصب دستور زیر را برای اجرا صادر کنید.

$mmaker -v OpenBox3

در پایان خروجی دستور بالا به این نکته اشاره شده که فایل home/USERNAME/.config/openbox/menu.xml/ نتوانست جایگزین شود و در نتیجه تغییری در منو ها ظاهر نخواهد شد، برای تغییر، دو گزینه پیش روی شما قرار دارد. یا دستور بالا را به صورت زیر وارد کنید (‌بهترین راه) یا ابتدا فایل menu.xml را حذف کرده و دوباره دستور را وارد کنید.

$mmaker -vf OpenBox3

قبل از اجرای دستور فوق بهتر است یک پشتیبان از /home/USERNAME/.config/openbox/menu.xml/ بگیرید زیرا این دستور منوی اصلی شما را به کلی تغییر می‌دهد ، ولی بعید میدانم کسی از تغییر منوی اصلی و جایگزین شدن برنامه‌ها نصب شده به جای گزینه های اضافی و شکسته در آن ناراضی باشد.

همچنین برای ساخت آیتم‌های منو میتوانید از برنامه openbox-menu استفاده کنید، این برنامه با Prel نوشته شده و بعد از اجرا، کدهایی که برای ساخت یک منوی کامل از برنامه‌های نصب شده برروی سیستم لازم است را در خروجی ظاهر می‌کند.

نکته: در قرار دادن کدها در فایل menu.xml نهایت دقت را داشته باشید، این برنامه تنها کدهای آیتم‌های منو را میسازد.

دستور نصب openbox-menu در آرچ

#pacman -S openbox-menu

Obconf

بعد از اینکه اپن باکس را نصب کردید و منو ها را بنا به میل خودتان تغییر دادید میتوانید ویژگی‌های دیگر اپن باکس را هم پیکر بندی کنید. تمام تنظیمات اپن باکس در فایل rc.xml واقع در مسیر /home/USERNAME/.config/openbox/ نگه داری می‌شود. شما میتوانید این فایل را به صورت دستی ویرایش کنید و یا با استفاده از برنامه obconf این کار را به راحتی هرچه تمام تر انجام دهید. این برنامه در مخازن اکثر توزیع‌ها موجود است و میتوانید با جستجوی نام این برنامه در برنامه مدیریت بسته خود به آن دسترسی داشته باشید.

دستور نصب obconf در آرج

#pacman -S obconf

چنانچه تمایل به کامپایل آخرین نسخه از این برنامه را دارید به ترتیب زیر عمل کنید ابتدا بسته های زیر را نصب نمایید

سپس دستورات زیر را در خط فرمان وارد کنید :

$wget http://openbox.org/dist/obconf/obconf-2.0.3.tar.gz

$tar xzvf obconf-2.0.3.tar.gz

$cd obconf-2.0.3

$PKG_CONFIG_PATH=/usr/local/lib/pkgconfig ./configure –prefix=/usr

$make

$sudo make install

بعد از نصب با اجرای دستور obconf میتوانید این برنامه را اجرا کنید. گزینه های بیشماری برای پیکر بندی اپن باکس در این برنامه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای شخصی سازی این WM استفاده کنید. برای اتصال فایل‌های obt. (‌مخفف کلمه OpenBox Theme ) به این برنامه، باید دستورات زیر را وارد کنید :

  1. update-mime-database /usr/share/mime

  1. update-desktop-database /usr/share/applications

تصویری از این برنامه

3 wiki openbox.jpg

اتصالات صفحه‌کلید، تنظیمات ابزار ها، تغییر طرح (Layout) صفحه کلید

تمام تنظیماتی که در داخل rc.xml وجود دارد توسط برنامه Obconf قابل تغییر نیست و در برخی از مواقع شما بایستی خودتان به صورت دستی و با ویرایش این فایل تغییرات را انجام دهید.

اتصالات صفحه‌کلید

برای اختصاص یک کلید ترکیبی خاص به یک دستور خاص (‌مثل نمایش یک منو ، اجرای یک برنامه ، یا تغییر دسکتاپ) بایستی قسمت keyboard در فایل rc.xml را مورد ویرایش قرار دهید. به چند مثال دقت کنید : با توجه به ویرایش دستی ممکن است بعد از اعمال تغییرات اپن باکس ناپایدار شده و مشکل ایجاد کند. بعد از هرگونه تغییر فایل را ذخیره کرده و از منوی اصلی Reconfigure را انتخاب کنید، با این عمل اگر شما متن را در جای نامناسب قرار داده باشید اپن باکس به عبارتی هنگ می‌کند و شما میتوانید با ورود به Fail safe خط مورد نظر را مجدد و با دقت بیشتر ویرایش کنید ولی چنانچه چند خط را به صورت همزمان ویرایش کنید یافتن خط مشکل دار کمی سخت خواهد بود. برای اضافه کردن متون دقت کنید متن مورد نظر را بین تگ های دیگر قرار ندهید.

مثلاً در خطوط زیر

<keybind key="S-A-Right">

<action name="SendToDesktopRight">

<wrap>no</wrap>

</action>

</keybind>

<keybind key="S-A-Up">

<action name="SendToDesktopUp">

<wrap>no</wrap>

</action>

</keybind>


PUT THE NEW CODE HERE


<keybind key="S-A-Down">

<action name="SendToDesktopDown">

<wrap>no</wrap>

</action>

</keybind>

برای اضافه کردن یک کد در بین خطوط فایل rc.xml در قسمت‌های مختلف بایستی دستورات کد قبلی تمام شده باشد به عنوان مثال در خطوط بالا که مربوط به قسمت صفحه‌کلید است دستورات یک مجموعه با<keybind/> به پایان رسیده اند و شما باید دستورات را بعد از پایان یک مجموعه از دستورها قرار دهید( با PUT THE NEW CODE HERE مشخص شده است). برای مشاهده تغییرات بدون خارج شدن از اپن باکس در منوی اصلی OpenBox>Reconfigure را انتخاب کنید.

قبل از هر تغییری از فایل فوق یک پشتیبان بگیرید و در صورت مواجه شدن با مشکل، پشتیبان را به جای خود برگردانید.

یک مثال : مثلاً برای اجرای فایر فاکس (‌در صورت نصب بودن روی سیستم شما) با کلید ترکیبی Alt+F7 قسمت زیر را به زیر مجموعه keyboard اضافه میکنیم ).

<keybind key="A-F7">

<action name="Execute">

<dialog>no</dialog>

<execute>firefox</execute>

<wrap>no</wrap>

</action>

</keybind>

مثال بعدی برای یک منو هست. مثلاً برای نمایش منوی اصلی با زدن کلید های ترکیبی Alt+F1 متن زیر را به قسمت keyboard اضافه کنید.

<keybind key="A-F1"> <action name="ShowMenu">

<menu>root-menu</menu>

</action>

</keybind>

مثال بعدی برای تعوض بین فضاهای کاریست (Switch between Desktops). با اضافه کردن متن زیر به قسمت صفحه‌کلید و با فشردن کلید های ترکیبی Alt+1 شما به دسکتاپ شماره یک هدایت می‌شوید.

<keybind key="A-1">

<action name="Desktop">

<desktop>1</desktop>

</action>

</keybind>

هر کدام از حروف (X) در خط<keybind key="X-Y> نشانه ی:

A= Alt, C= Control, W= Windows key, Escape= escape key, Delete= delete key

برای اجرای دو دستور همزمان توسط یک کلید بایستی قسمت action را بدین صورت گسترش دهید. بعد از پایان تگ action یک تگ جدید باز میکنیم و دستورات را وارد میکنیم. در مثال زیر کنسول و فایرفاکس در صورت نصب بودن بر روی سیستم شما بعد از فشردن کلید ترکیبی alt-F7 اجرا می‌شوند.

<keybind key="A-F7">

<action name="Execute">

<dialog>no</dialog>

<execute>konsole</execute>

<wrap>no</wrap>

</action>

<action name="Execute">

<dialog>no</dialog>

<execute>firefox</execute>

<wrap>no</wrap>

</action>

</keybind>

تنظیمات ابزار ها

در آخرین قسمت فایل rc.xml شما با تنظیمات ابزار ها مواجه هستید. مثلاً میتوانید ترمینال رو طوری تنظیم کنید که فقط در دسکتاپ شماره دو ظاهر شود و یا xclock بدون بردر (Border) اجرا شود یا چندین تغییر را با هم ترکیب کنید. در مثال زیر کنسول در دسکتاپ شماره ۳ اجرا می‌شود و در زیر بقیه پنجره ها قرار میگیرد و بدون بردر در حالت بیشینه ظاهر می‌شود.

<application name="konsole">

<desktop>3</desktop>

<layer>below</layer>

<decor>no</decor>

<maximized>yes</maximized>

</application>

یا برای حذف بردر های تمام پنجره ها از تگ زیر استفاده کنید.

<application>

<decor>no</decor>

</application>

تغییر طرح (Layout) صفحه کلید

برای تغییر زبان صفحه‌کلید توسط کلید های ترکیبی کافیست این تگ کد را به قسمت keyboard اضافه کنید (‌مانند مثال فوق برای اجرای یک برنامه توسط کلید های ترکیبی).

<keybind key="S-1">

<action name="Execute">

<execute>setxkbmap us</execute>

</action>

</keybind>

<keybind key="S-2">

<action name="Execute">

<execute>setxkbmap ir</execute>

</action>

</keybind>

همانگونه که از کدها بر می آید شما با زدن کلید ترکیبی Shift+1 به زبان انگلیسی و با زدن کلید ترکیبی Shift+2 به زبان فارسی هدایت می‌شوید. میتوانید تعداد زبان‌ها را هر چقدر که خواستید افزایش دهید و کلید های ترکیبی جدید برای هر زبان ایجاد کنید.

نکته: چنانچه از گنوم استفاده می‌کنید راهی ساده‌تر برای تغییر در طرح صفحه کلید شما وجود دارد، بدین منظور کافیست gnome-settings-daemon را اجرا کنید و از همان روشی که در گنوم برای تغییر طرح صفحه کلید استفاده می‌کنید در اپن‌باکس نیز بهره ببرید.

تم ها

تعویض تم ها در اپن باکس بسیار ساده و راحت است. بدین صورت که شما obconf را اجرا و تم مورد نظر خود را انتخاب میکنید. همچنین میتوانید با جستجوی واژه theme در فایل rc.xml تغییرات را به صورت دستی اعمال کنید. قبل از باز کردن برنامه obconf میتوانید تم مورد نظر را در مسیر /home/USERNAME/.themes/ کپی کرده و سپس obconf را باز کرده و تم مورد نظر را انتخاب کنید. برای دریافت تم های بیشمار اپن باکس کافیست به Box-look.org و یا Freshmeat.org مراجعه کنید. تغییر فونت‌ها هم توسط برنامه obconf به راحتی امکان‌پذیر است.

ظاهر ناهنجار برنامه‌های GTK در اپن باکس

برای حل این مشکل راه‌های گوناگونی وجود دارد (‌چنانچه کاربر آرچ به علاوه KDE هستید به راه حل "ب" مراجعه کنید).

الف :‌ استفاده از gtkrc-2.0 و gtkrc.mine

شما میتوانید تمام برنامه‌ها و ابزارهای Gtk را مجبور به استفاده از یک تم ،آیکن و فونت خاص کنید. کافیست این دستور را در ترمینال وارد کنید :

$nano ~/.gtkrc-2.0

سپس نانو (ویرایشگر متن) یک فایل متنی جدید برای شما ایجاد میکند. کافیست متن زیر را به محتویات آن اضافه کنید.

  1. -- THEME AUTO-WRITTEN DO NOT EDIT

include "/path/to/your/themes/gtkrc/file"

include "/home/USERNAME/.gtkrc.mine"

  1. -- THEME AUTO-WRITTEN DO NOT EDIT

در خط دوم متن بالا به جای path/to/your/themes/gtkrc/file/ بایستی مسیر تم‌ها را مشخص کنید. برای تم هایی که شما خودتان در /home/ نصب کرده‌اید مسیر را به home/USERNAME/.themes/THEMENAME/gtk-2.0/gtkrc/ تغییر و برای استفاده از تم های سیستم مسیر فوق را به usr/share/themes/THEMENAME/gtk-2.0/gtkrc/ تغییر دهید. در خط سوم هم به جای USERNAME نام کاربری خود را به دقت و با رعایت کوچکی و بزرگی حروف وارد کنید تا تغییرات اعمال شود. اکنون دستور زیر را در ترمینال وارد کنید.

$nano ~/.gtkrc.mine

و محتویات زیر را برای انجام تغییرات نهایی به آن اضافه کنید.

style "Sans"

{

font_name = "Sans 10"

}

widget_class "*" style "Sans"

gtk-font-name = "Sans 10"

gtk-icon-theme-name = "nameoficontheme"

gtk-toolbar-style = GTK_TOOLBAR_BOTH

تنظیمات در فایل بالا به‌قدری شفاف است که با خواندن کدها خودتان میتوانید مقادیر را به نسبت های دلخواهتان تغییر دهید. مطمئن شوید که nameoficontheme با نام اصلی آن‌ها (‌در پوشه ای که آیکن ها نگه داری می‌شوند (home/USERNAME/.icons/ یا usr/share/icons/) هماهنگ باشد، مثلاً اگر قرار باشد من از آیکن های اکسیژن استفاده کنم بایستی در خط ۸ به جای nameoficontheme کلمه Oxygen را تایپ کنم. آخرین خط کد بالا به شما اجازه انتخاب سبک نوار ابزار برای ابزارهای Gtk را میدهد. شما میتوانید به جای آن از یکی از گزینه های زیر استفاده کنید نمایش فقط ایکن ها

gtk-toolbar-style = GTK_TOOLBAR_ICONS

 

نمایش فقط متن ها در نوار ابزار

gtk-toolbar-style = GTK_TOOLBAR_TEXT

 

نمایش آیکن و متن ها در کنار هم (‌حالت پیش‌فرض )

gtk-toolbar-style = GTK_TOOLBAR_BOTH

 

نمایش آیکن و متن‌ها در کنار آنها

gtk-toolbar-style = GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ

 

اگر میخواهید آیکن ها در نوار ابزارتان کوچکتر باشند این خط را به انتهای کد بالا اضافه کنید

gtk-toolbar-icon-size = GTK_ICON_SIZE_SMALL_TOOLBAR

 

ب : تغییر ظاهر برنامه های Gtk برای کاربران آرچ + KDE

برای کاربران آرچ + KDE راه ساده‌تری نیز وجود دارد. به این منظور ابتدا دستور زیر را وارد کنید.

$sudo pacman -Rds gtk-qt-engine gtk-chthme qtcurve

سپس دستور زیر را برای نصب oxygen-molecule-theme از مخزن کاربران آرچ صادر نمائید.

$yaourt oxygen-molecule-theme

اکنون دستور زیر را اجرا کرده ،

$nano ~/.gtkrc-2.0

محتویات زیر را به فایل تازه ساخته شده بالا اضافه کنید.

include "/usr/share/themes/kde44-oxygen-molecule/gtk-2.0/gtkrc"

style “Sans Serif 9″

{

}

widget_class “*” style “Sans Serif 9″

gtk-theme-name=”kde44-oxygen-molecule”

gtk-font-name=”DejaVu Sans 12″

تم نشانگر ماوس

شاید شما از ظاهر نشانگر ماوس در اپن باکس ناراضی باشید و بخواهید آن را مطابق میل خودتان تغییر دهید. برای اینکار ابتدا نام تم مورد نظر خود را در آدرس زیر بیابید.

/usr/share/icons/

سپس دستور زیر را در ترمینال وارد کنید

$nano ~/.Xdefaults

در صفحه باز شده در ترمینال خطوط زیر را وارد کنید

Xcursor.theme: Oxygen_Black

Xcursor.size: SIZE #optional

در مثال بالا تم نشانگر Oxygen_Black انتخاب شده که بنا به سلیقه شما میتواند تغییر کند. کافیست از محیط اپن باکس خارج شده و دومرتبه وارد شوید تا تغییرات را مشاهده کنید.

شروع خودکار برنامه ها

راه حل بسیار ساده‌ای برای اجرای خودکار برنامه‌ها در زمان شروع به کار سیستم (اپن باکس) وجود دارد. شما بایستی فایل autostart.sh را ویرایش کنید. این فایل در مسیر زیر قرار دارد.

~/.config/openbox/

فایل بالا وجود ندارد؟ خب بسازیدش. با دستور زیر فایل autostar.tsh را ساخته و برنامه‌هایی که قرار است با شروع به کار سیستم اجرا شوند را به آن اضافه کنید.

$nano ~/.config/openbox/autostart.sh

اگر فایل بالا موجود نباشد اپن باکس هنگام شروع به کار برنامه‌هایی را که در etc/xdg/openbox/autostart.sh/ تعریف شده‌اند را اجرا میکند. نمونه‌ای از محتویات این فایل برای سیستم من :

numlockx on &

~/.fehbg &

docker &

lal &

bbpager &

gtodo &

مطمئن شوید از علامت & بعد از نام هر برنامه استفاده کرده‌اید.

برای اتصال خودکار پارتیشن ها و عدم نیاز به اتصال دستی بهتر است شما فایل fstab خود را ویرایش کنید. راه‌های گوناگونی برای اتصال پارتیشن ها وجود دارد از جمله استفاده از (Thunar’s volume manager (thunar-volman یا gnome-volume-manager. اگر شما از مدیریت فایل thunar استفاده میکنید بهترین گزینه (بعد از ویرایش فایل fstab) برای اتصال پارتیشن های شما (Thunar’s volume manager (thunar-volman می‌باشد و چنانچه خواهان سریع‌تر اجرا شدن این برنامه در استارت آپ خود هستید به فایل autostart.sh خط زیر را اضافه کنید.

thunar –daemon &

شاید شما بخواهید یک برنامه را در لیست استارت آپ خود زودتر یا دیرتر از برنامه‌های دیگر اجرا کنید و یا بعد از لود اپن باکس برنامه را با یک تأخیر چند ثانیه ای اجرا کنید ،آیا برای این مشکل راه حلی وجود دارد؟ بله کافیست در فایل autostart.sh از گزینه sleep استفاده کنید. به عنوان مثال برای اجرای pypanel با تأخیر ۳ ثانیه کافیست خط مربوط به دستور این برنامه را به شکل زیر تغییر دهید.

(sleep 3 && pypanel) &

با شروع به کار اپن باکس بعد از ۳ ثانیه و لود کامل اپن باکس پنل شما ظاهر خواهد شد. این گزینه برای پنل ها کاربرد بیشتری دارد. اگر شما از Xfce یا Gnome settings برای تم های Gtk استفاده میکنید لازم است خطوط زیر را به فایل autostart.sh خود اضافه کنید.

gnome-settings-daemon & xfce-mcs-manager &

ممکن است شما Nitrogen را برای قرار دادن بک گراند به Feh ترجیح دهید. بدین منظور خط زیر را به فایل autostart اضافه کنید.

nitrogen --restore &

اگر شما تعداد زیادی از ابزار های KDE را در اپن باکس اجرا میکنید ارزش این رو دارد که خط زیر را به autostart اضافه کنید.

kdeinit &

نکته : اگر شما از اپن باکس به عنوان مدیریت پنجره در دسکتاپ های گنوم یا KDE استفاده میکنید لازم است بدانید که فایل autostart.sh لود نخواهد شد و این فایل تنها زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که شما مستقیماً وارد اپن باکس شوید.

مدیریت دسکتاپ ( عکس پس زمینه و آیکن ها )

عکسهای پس زمینه

اپن باکس به تنهایی قادر به مدیریت دسکتاپ شما نیست ولی با استفاده از ابزار های دیگر، این کار به راحتی میسر می‌شود. در اینجا دو راه (‌استفاده از Feh و Nitrogen) آموزش داده می‌شود.

پس زمینه با ابزار Feh

Feh یک برنامه بسیار سبک و سریع برای نمایش عکس‌ها میباشد که قابلیت ست کردن عکس به عنوان عکس پس زمینه را داراست. ابتدا شما باید Feh را از مخازن توزیع خود جستجو کرده و نصب نمایید.

دستور نصب Feh در آرچ

$sudo pacman -S feh

همانگونه که در طول مقاله ذکر شد شما میتوانید با قرار دادن دستور نصب هر یک از ابزار مورد نظر در این مقاله در قسمت نظرات این نوشته را کامل تر کنید. بعد از نصب Feh شما میتوانید با استفاه از این دستور عکس پس زمینه را تنظیم کنید.

برای میزان کردن عکس با اندازه صفحه نمایش خود

$feh --bg-scale “/path/to/image”

برای قرار دادن عکس با سایز اصلی و به صورت کاشی کاری

$feh --bg-tile “/path/to/image”

برای قرار دادن عکس با سایز اصلی به صورت تکی در وسط نمایشگر

$feh --bg-center “/path/to/image”

در دستورات فوق بایستی مسیر عکس را به برنامه نشان دهید به عنوان مثال:

$feh --bg-scale /home/eman/Desktop/kde-wallpaper.png

بعد از زدن دستور بالا و مشخص کردن مسیر عکس و نحوه قرار گیری آن ، عکس در پس زمینه ظاهر می‌شود. برای اینکه این عکس با شروع به کار اپن باکس در پس زمینه ظاهر شود لازم است Feh را به autostart.sh خود اضافه کنید. بدین منظور لازم است خط زیر را به فایل مذکور بیافزایید.

~/.fehbg &

اگر بعد از خروج و ورود عکس پس زمینه را مشاهده ننمودید احتمالاً فایل بالا مجوز اجرا ندارد. بدین منظور لازم است دستور زیر را یک بار در ترمینال صادر کنید.

$chmod +x ~/.fehbg

پس زمینه با Nitrogen

Nitrogen یک برنامه با رابط گرافیکیست که به شما اجازه انتخاب یک عکس پس زمینه را میدهد. برای نصب این برنامه از طریق کد منبع لازم است پیش نیاز های آن را از مخازن توزیع خود نصب کنید.

سپس آخرین نسخه این برنامه را از اینجا دریافت کنید و با دستورات زیر نصب نمائید.

$tar -xzvf nitrogen-1.4.tar.gz

$cd nitrogen-1.4

$./configure --prefix='/usr'

$make

$sudo make install

همچنین میتوانید این برنامه را در مدیریت بسته توزیع خود پیدا کرده از طریق مخازن نصب نمائید.

دستور نصب Nitrogen در آرچ

#pacman -S nitrogen

برای اجرای برنامه از دستور nitrogen /path/to/your/wallpapers/directory استفاده کنید ( به جای /path/to/your/wallpapers/directory مسیر تصاویر مورد نظر را ذکر کنید) به عنوان مثال من برای نمایش عکسهای موجود در پوشه openboxpic بر روی سیستمم بایستی دستور زیر را صادر کنم.

$nitrogen /home/eman/Desktop/openboxpic/

بعد از اجرای دستور فوق برنامه Nitroge باز شده و تصاویر آن پوشه را به نمایش میگذارد. شما میتوانید یکی از تصاویر را انتخاب کنید و با استفاده از منوی کشویی پایین و سمت چپ برنامه نحوه قرار گیری آن را تعیین کنید و سپس برای اعمال تغییرات دکمه Apply را فشار دهید برای بارگذای آخرین تصویر باز شده توسط این برنامه در پس زمینه اپن باکس کافیست این خط را به autostart.sh خود اضافه کنید.

nitrogen --restore &

آیکن ها در دسکتاپ

برای داشتن آیکن ها بر روی صفحه دسکتاپ خود می‌توانید از iDesk کمک بگیرید این برنامه فقط برای ساخت پیوند به ابزار ها مورد استفاده قرار میگیرد (‌مثلا برای اجرای فایر فاکس با کلیک بر روی آیکن آن در روی دسکتاپ). برنامه‌ای برای مدیریت گرافیکی این ابزار وجود دارد که iDesktools نامیده می‌شود و میتوانید از اینجا دانلود کنید.

دستور نصب iDesk در آرچ

#pacman -S idesk

بعد از نصب iDesk دستورات زیر را به ترتیب وارد کنید

$mkdir ~/.idesktop

$cp /usr/share/idesk/dot.ideskrc ~/.ideskrc

$cp /usr/share/idesk/default.lnk ~/.idesktop/

بعد از اجرای دستورات بالا شما میتوانید iDesk را به محتویات autostart.sh برای اجرای خودکار اضافه کنید.

چطور میشود لانچر برنامه های دلخواه را توسط iDesk برروی دسکتاپ ایجاد کرد؟ این کار بسیار ساده است. ابتدا دستور زیر را وارد کنید (‌به جای YOUR-PROGRAM-NAME نام برنامه دلخواه خود را با پسوند lnk. بنویسید).

$nano ~/.idesktop/YOUR-PROGRAM-NAME.lnk

در صفحه باز شده محتویات زیر را اضافه کنید

table Icon

Caption: YOUR-PROGRAM-NAME

Command: YOUR-PROGRAM-FULL-PATH

ToolTip.Caption: YOUR-PROGRAM-NAME-Caption

Icon: ICON-PATH

Width: 48

Height: 48

X: XX

Y: YY

end

توضیحی در خصوص کد های بالا :

شما در خط دوم به جای YOUR-PROGRAM-NAME بایستی نام برنامه مورد نظر خود را بنویسید ، این نام بر روی دسکتاپ شما نمایان میشود. در خط سوم به جای YOUR-PROGRAM-FULL-PATH بایستی مسیر برنامه ای که قرار است با فشار دادن آیکن آن در دسکتاپ اجرا شود را به صورت کامل بنویسید. در خط چهارم به جای YOUR-PROGRAM-NAME-Caption نام دلخواهی را که با نگه داشتن نشانگر بر روی آیکن مورد نظر میخواهید ظاهر شود را بنویسید. در خط پنجم به جای ICON-PATH آدرس کامل آیکنی را که قرار است به عنوان آیکن برنامه بر روی دسکتاپ نمایش داده شود را بنویسید ، این آیکن میتواند با پسوند png باشد. در خط ششم و هفتم هم طول و عرض آیکن را قرار دهید (‌معمولا عدد ۴۸ عدد مناسبی می باشد ولی شما میتوانید با افزایش یا کاهش این اعداد سایز آیکن برنامه را کوچک و بزرگ نمائید). در خط هشتم و نهم بایستی طول و عرض جغرافیایی که قرار است آیکن در روی دسکتاپ شما داشته باشد را قرار دهید ( به عبارت دیگر محل قرار گیری آیکن را با این اعداد مشخص میکنید )، همچنین با استفاده از ابزار iDesk که پیش‌تر معرفی شد مختصات دقیق تر آیکن را می‌توانید بهتر انتخاب کنید. به مثال زیر در خصوص ساخت یک لانچر برای مرورگر کرومیوم بر روی دسکتاپ توسط iDesk توجه فرمائید.

$nano ~/.idesktop/chromium.lnk

و خطوط زیر را به محتویات آن اضافه میکنیم

table Icon

Caption: Chromium

Command: /usr/bin/chromium

ToolTip.Caption: Google's OSS Web Browser

Icon: /usr/share/icons/hicolor/32x32/apps/chromium.png

Width: 32

Height: 32

X: 977

Y: 369

end


پنل ها و مشابهات

بر عکس Fluxbox، Blackbox یا Icewm که با پنل در ابتدای کار ظاهر می‌شوند ، اپن باکس شامل هیچگونه پنلی نمیشود اما اگر شما میخواهید یک پنل داشته باشید می‌توانید یکی از پنل ها را از لیست ما انتخاب کرده و نصب کنید.

پنل ها

پنل هایی که بیشتر در بین کاربران مرسوم و محبوب هستند عبارتند از:

pypanel :

با توجه به اینکه این پنل در بین کابران اپن باکس از محبوبیت خاصی برخوردار است درباره پیکربندی این پنل از بین پنل های بالا توضیحاتی داده خواهد شد. تمام اطلاعات پیکر بندی این پنل در فایل home/USERNAME/.pypanelrc/ نگهداری می‌شود شما میتوانید تنظیمات مربوط رنگ فونت و ظاهر ، سایز ، محل قرارگیری، ست کردن اجرا کننده (launcher )، تنظیم ساعت و غیره را در این فایل انجام دهید ، توضیحات هر خط در جلو آن به زبان ساده داده شده است و با اجرای دوباره آن تغییرات را مشاهده خواهید کرد.

دستور نصب pypanel در آرچ

#pacman -S pypanel

نوار لیست وظایف Tint2 و Visibility

دستور نصب tint2 در آرچ

#pacman -S tint2

دستور نصب visibility در آرچ

$yaourt visibility

بعد از اتمام نصب دستور زیر را برای کپی فایل پیکربندی در پوشه مربوط به فایل‌های پیکربندی این برنامه صادر کنید.

$mkdir ~/.config/visibility

$cp /usr/share/visibility/config.sample ~/.config/visibility/config

اکنون به راحتی فایل پیکربندی واقع در home/USERNAME/.config/visibility/ را باز کرده و مطابق با سلیقه خود شخصی سازی کنید.

سینی سیستم

برای داشتن یک سینی سیستم یا یک قسمت اطلاع رسانی (system tray/notification area) شما میتوانید یکی از پنل های بالا را به کار ببندید و یا یک سینی سیستم خودکفا را از لیست زیر انتخاب کنید.

#pacman -S stalonetray

بعد از نصب لازم است فایل پیکر بندی را به پوشه خانگی منتقل کنید و با یک ویرایشگر، تغییرات را در آن اعمال کنید.

$cp /etc/stalonetrayrc ~/.stalonetrayrc

لانچر ها و داک ها

دستور نصب wbar در آرچ

#pacman -S wbar

$nano ~/.tablaunch

و محتویات زیر را به آن اضافه کنید (‌البته بعد از ویرایش).

  1. file format: label command icon big_icon

  1. label and command are required

Terminal konsole

"Web Browser" epiphany-browser

"File Manager" rox

Editor gedit

Rhythmbox rhythmbox

"IRC Client" xchat

IM kopete

GIMP gimp

Lock "gnome-screensaver-command -l"

دستور نصب Wmdrawer در آرچ

$yaourt wmdrawer

بعد از نصب با دستور زیر فایل کانفیگ پیش‌فرض را برای کاربر خود آماده کنید.

$cp /usr/share/doc/wmdrawer/wmdrawerrc.example ~/.wmdrawerrc

سپس با دستور زیر شروع به ویرایش و شخصی سازی این برنامه کنید.

$nano ~/.wmdrawerrc

پیجر (Pager)

برای عوض کردن فضای کاری، شما میتوانید یک پنل با قابلیت تعویض دسکتاپ داشته باشید و یا یک پیجر از لیست زیر بدین منظور انتخاب کنید.

ساعت‌ها

برای آنکه شما ساعت را در اپن باکس داشته باشید میتوانید از یکی از روشهای زیر استفاده کنید.

سایه‌ها، فید دار کردن منو ها و کارهای اضافی دیگر

سایه‌ها

اگر فکر کردید که سایه‌ها و فید ها و صفحه های محو شونده و شیشه‌ای فقط در دسکتاپ های آنچنانی در دسترس هستند اشتباه کردید چون ما در اپن باکس هم این قابلیت‌ها را داریم. ابتدا چک کنید که سخت‌افزار شما از xcompmgr پشتیبانی میکند یا نه (اینجا را مشاهده کنید‌). از طریق مدیریت بسته ای خود xcompmgr را نصب کنید.

دستور نصب xcompmgr در آرچ

#pacman -S xcompmgr

compositing را در فایل Xorg فعال کنید.

$sudo nano /etc/X11/xorg.conf

این خطوط را به آخر این فایل اضافه کنید.

Section "Extensions"

Option "Composite" "Enable"

EndSection

فایل را ذخیره کرده و خارج شوید و ایکس را ری استارت کنید. زمانی که به اپن باکس بازگردید xcompmgr فعال شده است. شما در حال حاضر با گزینه های زیادی برای تنظیم xcompmgr روبرو هستی که می‌توانید جزییات آن را در این تاپیک جستجو کنید (‌شما با بسیاری از تنظیمات xcompmgr از قبیل سایه‌ها، شتاب دهنده ها، محو کننده‌ی منوها و غیره آشنا خواهید شد). تنظیمات من به این قرار است.

$xcompmgr -cC -t-3 -l-5 -r5

Xcompmgr بسیار سبک است و بر روی سیستم من تنها ۲ مگابایت از رم را اشغال میکند. Xcompmgr با Conky رابطه دارد و نیاز است شما تنظیمات را در فایل home/USERNAME/.conkyrc/ انجام دهید تا از وقوع هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری کنید.

own_window yes

own_window_transparent yes

own_window_type desktop

own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager

double_buffer yes

حالت شفافیت پنجره ها

بدین منظور مطمئن شوید xcompmgr را اجرا کرده‌اید سپس بعد از نصب بسته transset آنرا اجرا کنید. برای نصب از طریق مدیریت بسته های توزیع خود اقدام کنید.

دستور نصب transset در آرچ

#pacman -S transset-df

بعد از اجرای برنامه میتوانید هر پنجره ای را که مایل بودید به قدر دلخواه خود شفاف کنید. بدین منظور دستور زیر را صادر کنید.

برای آرچ

$transset-df 0.4

برای اوبونتو

$transset 0.4

برای سایر توزیع‌ها هم بسته به پکیجی که نصب کرده‌اید ممکن است دستور متفاوت باشد (‌البته خارج از یکی از دستورات بالا نمی‌باشد)

در دستور بالا شفافیت روی چهار دهم قرار گرفته که شما باتغییر آن بین صفر تا یک، میزان شفافیت را میتوانید تغییر دهید؛ عدد ۱ نمایش کامل پنجره و عدد صفر محو کامل است. مراقب باشید که از صفر استفاده نکنید زیرا پنجره شما به طور کامل محو خواهد شد ( نوشتن صفر برای اعداد ممیز دار قبل از ممیز الزامی نیست ). بعد از صدور دستور بالا نشانگر خود را بر روی پنجره ای که میخواهید شفاف کنید برده و کلیک کنید، بلا درنگ پنجره شما به همان میزانی که در دستور ذکر کرده اید شفاف میشود.

خاموش کردن و قفل کردن صفحه

خاموش ری استارت و به خواب بردن سیستم

در KDE و Gnome و Xfce شما بدون دسترسی به مجوز های مدیر سیستم قادر به خاموش، ری استارت کردن و به خواب بردن سیستم هستید ولی در مدیرهای پنجره نظیر اپن باکس، Fluxbox و... این امکان را ندارید. بدین منظور ما به شما چند پیشنهاد میدهیم.

خاموش و یا ری‌استارت کردن سیستم با دسترسی به مجوز های مدیر

خطوط زیر را به فایل menu.xml اضافه کنید (‌مراقب باشید در جای مناسب اضافه کنید). مثلاً در ابتدای فایل مذکور این منو را اضافه کنید.

<menu id="0" label="Power Option">

<item label="Reboot">

<action name="Execute"> <execute>gksudo 'shutdown -r now'</execute> </action> </item>

<item label="Shut down">

<action name="Execute"> <execute>gksudo 'shutdown -h now'</execute> </action> </item>

<item label="Suspend">

<action name="Execute"> <execute>gksudo pm-suspend</execute> </action> </item>

<item label="Hibernate">

<action name="Execute"> <execute>gksudo pm-hibernate</execute> </action> </item>

</menu>

بعد از ویرایش و ذخیره و زدن گزینه reconfigure در منوی اصلی یک گزینه جدید با اسم Power Option به لیست منوی اصلی ما اضافه میگردد. به یاد داشته باشید برای کارکرد درست این منو بایستی gksudo را نصب کرده باشید. بعد از انتخاب گزینه مورد نظر ( Shutdown، Restart، Suspend، Hibernate ) سیستم از شما پسورد sudo را میخواد تا درخواست شما را عملی کند. مزیت این روش برای مواقع ایست که شما ناخواسته یکی از گزینه ها را انتخاب میکند و با ظاهر شدن صفحه درخواست کلمه عبور شما میتوانید عملیات را متوقف کنید و به عبارتی قبل از انجام ( Shutdown، Restart، Suspend، Hibernate ) سیستم به شما اخطار میدهد. ولی چنانچه مایل نیستید که شما از این بابت اخطاری دریافت کنید و بدون دسترسی به مجوز های مدیر، سیستم خود را خاموش یا ری استارت یا .. کنید از روش زیر استفاده کنید.

خاموش و یا ری‌استارت کردن سیستم بدون دسترسی به مجوزهای مدیر

دستور زیر را در ترمینال وارد کنید.

$su -

  1. EDITOR=nano visudo

در انتهای فایل که باز کرده‌اید این محتویات را اضافه کنید.

ALL ALL=NOPASSWD:/sbin/shutdown

فایل را ذخیره کنید و خارج شوید. فایل menu.xml را باز کردیه و خطوط زیر را به محتویات آن اضافه کنید.

<menu id="0" label="Power Option">

<item label="Reboot">

<action name="Execute"> <execute>sudo shutdown -r now</execute> </action></item>

<item label="Shut down">

<action name="Execute"> <execute>sudo shutdown -h now</execute> </action></item>

<item label="Suspend">

<action name="Execute"> <execute>gksudo pm-suspend</execute> </action> </item>

<item label="Hibernate">

<action name="Execute"> <execute>gksudo pm-hibernate</execute> </action> </item>

</menu>

با اضافه کردن این خطوط به menu.xml شما گزینه‌های ریبوت و خاموش شدن سیستم را بدون نیاز به داشتن دسترسی به مجوز های ریشه در دسترس خواهید داشت.

قفل کردن صفحه‌کلید

برا ی اینکار شما به راحتی میتوانید از xlockmore استفاده کنید.

دستور نصب xlockmore در آرچ

#pacman -S xlockmore

حالا کافیست این آیتم هم به منوی Power Option واقع در فایل menu.xml که قبلاً ساختید اضافه کنید.

<item label="Lock">

<action name="Execute"> <execute>xlock</execute> </action></item>

مراقب باشید که خطوط را در جای مناسب وارد کنید تا از وقوع هرگونه خطایی پیشگیری شود.


4 wiki openbox.jpg

ابزارهای مفید

ابزارهای زیادی هستند که شما میتوانید از آن‌ها در اپن باکس بهره بگیرید، در زیر چند نمونه ذکر شده است

ابزار نظاره‌گر سیستم

اپن باکس از سیستم مانیتورینگ های گنوم و KDE پشتیبانی میکند ولی اگر شما ابزاری سبک‌تر میخواهید میتوانید از Gmemusage، gPS،gTaskmanager یا htop استفاده کنید. در زیر یک سری از ابزار هایی که اطلاعات سیستم را به نمایش میگذارند معرفی می‌گردد.

دسکتاپ منتخب

اما دسکتاپ منتخب ما چیست ؟ ما بعد از نصب اپن باکس برنامه menumaker را اجرا کردیم و منوی اصلی را سرو سامان دادیم، سپس با ویرایش دستی menu.xml گزینه‌ی Power Option را به آن اضافه کردیم و آیتم های Shutdown و Restart و Suspend و Hibernate و Lock را به زیر مجموعه های این گزینه افزودیم. بعد از آن Fstab را برای اتصال خودکار پارتیشن ها ویرایش کردیم. سپس برنامه obconf را نصب و اجرا کردیدم و یک تم زیبا (Onyx) را به عنوان تم اصلی مورد استفاده قرار دایدم. سپس فایل rc.xml را مورد ویرایش قرار دادیم و اتصالات صفحه‌کلید را به شرح زیر تغییر دادیم.

Ctrl+Alt+1 = Desktop 1

Ctrl+Alt+2 = Desktop 2

Ctrl+Alt+3 = Desktop 3

Ctrl+Alt+4 = Desktop 4

Shift 1 = English layout

Shift 2 = Persian layout

Ctrl + Shift + W = Firefox Web Browser

Ctrl + Shift + D = Dolphin File Manager

Ctrl + Shift + K = Konsole

Ctrl + Shift + C = Calculator

Ctrl + Shift + L = Lock Screen

Cntrl + Alt + Shift + R = Restart

Cntrl + Alt + Shift + S = Shutdown

Cntrl + Alt + Shift + P = Suspend

Cntrl + Alt + Shift + H = Hibernate

Alt + Z = Root Menu


بعد از آن دستی به ظاهر برنامه‌های Gtk کشیدیم و تم نشانگر خود را به تم اکسیژن تغییر دادیم. سپس با Feh یک پس زمینه را انتخاب کردیم و از Tint2 هم به عنوان پنل پایینی استفاده کردیم.با نصب iDesk لانچر چند برنامه مورد نیاز را به دسکتاپ اضافه کردیم. سپس wbar را نصب کردیم و آن را در بالای صفحه قرار دادیم. با توجه به استفاده از tint2 نیاز به داشتن ساعت احساس نمیشد و با توجه به اختصاص کلید های میانبر برای رفتن به دسکتاپ های مختلف پیجر خاصی نصب نکردیم. در ضمن میتوانیم با گرداندن چرخ ماوس (‌کلید وسط) در دوطرف پنل tint2 که حتی در حالت بیشینه‌ی بقیه پنجره ها فضای خالی دسکتاپ وجود دارد به راحتی بین دسکتاپ ها جابجا شویم در نتیجه اصلاً نیاز به پیجر احساس نشد. سپس نوبت به xcompmgr رسید که طبق راهنما آن را نصب و پیکر بندی کردیم. و در نهایت autostart.sh را به شرح زیر ویرایش کردیم

(sleep 2 && idesk) &

(sleep 1 && ~/.fehbg)&

(sleep 2 && wbar) &

(sleep 2 && tint2) &

(sleep 3 && conky -q -c ~/.config/openbox/conky2.conf ) &

در خط اول idesk را با تأخیر دو ثانیه پس از لود شدن اپن باکس قرار دادیم. در خط دوم تصویر پس زمینه را با تأخیر یک ثانیه قرار دادیم. در خط سوم و چهارم wbar و tint2 را با تأخیر ۲ ثانیه قرار دادیم. خط آخر Conky را کامنت کردیم تا اجرا نشود ولی شما میتوانید آن را به صورت بالا و البته بدون علامت # در اول خط برای لود شدن Conky با فایل کانفیگ home/USERNAME/.config/openbox/conky2.conf/ قرار دهید.

در زیر تصویری از دسکتاپ ما را مشاهده میکنید.

5 wiki openbox.jpg

این گوی و این میدان. از قدیم گفتند " آسیاب به نوبت " .

 

نویسنده: Eman ‏۶ اوت ۲۰۱۱، ساعت ۲۱:۴۰ (UTC)

برگرفته از «http://wiki.linuxreview.ir/OpenBox»
ابزارهای شخصی
گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
کتاب‌ها
مقاله‌ها
جعبه‌ابزار